Invited groups |
2017Denison Indoor Lid-Lifter 2017 Results - Denison Indoor Lid-Lifter
Published by
Licensed to On The Mark Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/21/2017 07:05 PM
Lid Lifter - 1/21/2017
Hosted by: Denison University
Site: Mitchell Center
Results
Women 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Alicia Collier FR California ( 8.14 7.92 1 10
2 Ajai Brooks SO Denison 7.83 7.95 1 8
3 Lauren Williams-Wiles SO Washington a 7.85 8.02 1 6
4 Caylee Painter FR West Virgini 8.13 8.09 1 5 8.081
5 Jordin Fender SR Transylvania 8.15 8.09 1 4 8.089
6 Mykera Days JR West Virgini 8.07 8.10 1 3
7 Cassidy McCullough JR West Virgini 8.15 8.19 1 2
8 Rachel Lawwell FR Ohio Christi 8.27 8.31 2 1
9 Marlee Angelucci FR West Virgini 8.25 8.32 2
10 Zarria Williams FR Ohio Christi 8.36 8.37 3
11 Ali Allen JR West Virgini 8.30 8.41 2
12 Marla Holland JR Waynesburg 8.28 8.46 2
13 Ashley Borsch JR Bethany (W.V 8.48 8.53 3
14 Caitlin Brooks SO Waynesburg 8.51 8.62 3
15 Tai Dawkins SO Mount Vernon 8.47 8.64 3
16 Anja Beckmann FR West Virgini 8.35 8.77 2
17 Jordyn Bush FR West Virgini 8.25 8.79 1 8.784
18 Karissa Poe FR West Virgini 8.34 8.79 2 8.787
19 Danielle Blount FR Transylvania 8.99 8.81 4
20 Bren'et Muldrow FR Denison 8.90 8.82 3
21 Taylor Forsythe FR Washington a 8.60 8.83 3
22 Amanda Gower FR Bethany (W.V 8.87 4 8.861
23 McKenzie Glaze FR West Virgini 8.35 8.87 2 8.869
23 Leah Hilley SO Wittenberg 8.85 8.87 3 8.869
25 Tiffany Jackson FR Mount Vernon 8.89 8.88 3
26 Olivia Kee SO Transylvania 8.33 8.98 2
27 Zoe Jesse FR Transylvania 8.99 5
28 Alison Maddox SO Denison 9.05 5
29 Sarah Fanning Unattached 9.08 5
30 Taran Carpenter SR Mount Vernon 9.22 5
31 Cayla Allen FR Ohio Christi 9.26 9.39 4 9.386
32 Kaylyn Roose JR California ( 9.39 5 9.387
33 Katie Tice SO Washington a 9.00 9.50 4
34 Kaitlynn Finley SR California ( 9.68 5
35 Markie Wippel FR Ohio Christi 9.93 9.73 4
36 Alissa Petrosoniak JR California ( 9.84 5
37 Jessie Dodson FR Ohio Christi 10.99 10.92 4
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ajai Brooks SO Denison 25.30 26.19 1 10
2 Alicia Collier FR California ( 26.05 26.46 1 8
3 Arrion Sorrell SO California ( 27.73 27.30 3 6
4 Mykera Days JR West Virgini 26.26 27.37 1 5
5 Emilia Ricciuti SR California ( 26.25 27.53 1 4
6 Rachel Lawwell FR Ohio Christi 27.54 8 2.50 27.535
6 Caylee Painter FR West Virgini 26.50 27.54 1 2.50 27.535
8 Jordin Fender SR Transylvania 26.00 27.58 1 1
9 Kailah Holmes JR California ( 27.73 7
10 Mackenzie Hester JR Thomas More 27.48 28.30 3 28.300
10 Dava Jack JR West Virgini 27.50 28.30 3 28.300
12 Marlee Angelucci FR West Virgini 27.00 28.32 2
13 Courtney Huck FR Wittenberg 28.00 28.40 3 28.400
13 Tiarra Avant SO Wittenberg 27.92 28.40 3 28.400
15 Bren'et Muldrow FR Denison 28.56 28.79 4
16 Marla Holland JR Waynesburg 26.96 28.80 2
17 Hannah Lacey FR Washington a 28.50 29.05 4 29.048
18 Ashley Borsch JR Bethany (W.V 27.43 29.05 2 29.050
19 Mim Stonecipher SO West Virgini 29.50 29.14 5
20 Lauren Williams-Wiles SO Washington a 28.00 29.20 3
21 Ariana Bonds FR Thomas More 29.44 7
22 Amanda Gower FR Bethany (W.V 29.50 8
23 Savannah Hemmer JR Transylvania 29.80 29.54 5
24 Taylor Forsythe FR Washington a 29.50 29.70 5
25 Sydney Chandler FR Denison 29.84 29.89 6
26 Caitlin Brooks SO Waynesburg 28.70 29.97 4
27 Amy Kirk FR Denison 29.42 30.01 5
28 Angie Nseliema FR West Virgini 28.30 30.12 4
29 Katie Vorpe FR Wittenberg 29.47 30.16 5
30 Sarah Fanning Unattached 30.21 8
31 Leah Hilley SO Wittenberg 30.50 30.25 6
32 Bryn Tomczak FR Denison 29.85 30.27 6
33 Jordyn Bush FR West Virgini 27.00 30.39 2
34 Justice Ingram SO West Virgini 28.50 30.64 4
35 Alex Massari FR Bethany (W.V 30.71 9
36 Alison Maddox SO Denison 30.83 7
37 McKenzie Glaze FR West Virgini 27.00 30.94 2
38 Karissa Poe FR West Virgini 27.00 30.95 2
39 Zoe Jesse FR Transylvania 30.67 30.98 6
40 Cayla Allen FR Ohio Christi 31.64 31.17 7
41 Allyson Clements SR Thomas More 30.05 31.46 6
42 Brooke Phelps SO West Virgini 28.50 32.04 4
43 Shelva Burns JR Bethany (W.V 32.05 9
44 Kaylyn Roose JR California ( 32.16 8
45 Bethany Herron JR Transylvania 31.00 32.46 6
46 Samantha Hemenger FR Washington a 31.81 32.58 7
47 Alissa Petrosoniak JR California ( 34.51 8
48 Kaitlynn Finley SR California ( 34.55 9
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Christina Cook JR Thomas More 55.86 1:00.53 1 10
2 Alaina Longshore SR Wittenberg 1:00.00 1:01.67 1 8
3 Tyra Barnes FR Wittenberg 1:01.00 1:02.28 1 6
4 Emilia Ricciuti SR California ( 59.30 1:02.71 1 5
5 Hannah Lacey FR Washington a 1:03.00 1:03.31 2 4
6 Katelyn McCohn FR Wittenberg 1:02.99 1:04.22 2 3
7 Laura Blake JR West Virgini 1:04.50 1:04.38 2 2
8 Arrion Sorrell SO California ( 1:02.06 1:04.40 1 1
9 Cassidy Guiser SO Waynesburg 1:02.46 1:04.80 2
10 Natalie Wiethe FR West Virgini 1:04.50 1:06.25 3
11 Abby Ellis SO Mount Vernon 1:08.20 1:07.00 4
12 Tiarra Avant SO Wittenberg 1:03.00 1:07.13 2
13 Rachel Gerber FR Mount Vernon 1:07.27 5
14 Olivia Kee SO Transylvania 1:05.00 1:07.95 3
15 Olivia Stevens SR Wittenberg 1:05.50 1:08.31 3
16 Savannah Hemmer JR Transylvania 1:05.00 1:09.18 3
17 Sydney Chandler FR Denison 1:05.65 1:09.43 3
18 Rhiana Bourguet FR Waynesburg 1:10.46 5
19 Katie Vorpe FR Wittenberg 1:05.00 1:11.04 3
20 Alex Massari FR Bethany (W.V 1:11.39 5
21 Faith Layman JR Ohio Christi 1:10.28 1:12.70 4
22 Shelva Burns JR Bethany (W.V 1:13.67 5
23 Elizabeth Trump FR Waynesburg 1:15.70 4
24 Malerie Yoder FR Waynesburg 1:15.90 4
25 Teghan Simonton SO Waynesburg 1:14.76 1:16.00 4
26 Bethany Herron JR Transylvania 1:18.10 5
27 Cameron Wade JR Waynesburg 1:19.30 5
Women 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Summer Hill JR California ( 2:18.00 2:21.60 1 10
2 Jaclyn Reinbold SO California ( 2:20.00 2:29.91 1 8
3 Emma Harrison JR West Virgini 2:28.00 2:31.92 1 6
4 Ariel Young SO Ohio Christi 2:34.36 3 5
5 Lexi Beach SO West Virgini 2:29.42 2:35.86 1 4
6 Sydney Lerda FR Denison 2:30.00 2:36.53 1 3
7 Mary Beth Cunningham FR Waynesburg 2:37.41 3 2
8 Kelsey Etherton JR Thomas More 2:27.08 2:38.02 1 1
9 Aly Turrentine FR Ohio Christi 2:39.18 3
10 Frankie Bowsher SR Wittenberg 2:35.00 2:39.90 2
11 Brooklyn Duewel FR Mount Vernon 2:40.02 3
12 Laura Geldmaker FR West Virgini 2:32.00 2:40.54 1
13 Bryanna Bolha SO Mount Vernon 2:36.45 2:42.11 2
14 Staci Harmon FR Wittenberg 2:40.00 2:42.79 2
15 Shelby Jude SR Denison 2:45.00 2:43.60 2
16 Maggie Briceland SO Washington a 2:38.00 2:44.00 2
17 Jillian Rhodes Unattached 2:40.00 2:46.35 2
18 Sara Stewart FR Unattached 2:46.47 3
19 Brieanna Sutherland FR Washington a 2:35.00 2:46.98 2
20 Ashley Dragan FR Transylvania 2:45.00 2:47.39 2
21 Katie Jones FR Waynesburg 2:47.47 3
22 Madison Nadler FR Wittenberg 2:57.83 2:53.01 2
23 Jennai Mitchell FR Transylvania 2:35.00 2:53.33 1
24 Lauren Simpson SR Bethany (W.V 2:53.95 3
25 Makayla Stutzman FR Waynesburg 2:56.28 3
26 Chanel McFarlin JR Ohio Christi 2:56.73 3:09.89 2
27 Sarah Steadman FR Waynesburg 3:14.93 3
28 Rebecca Paul FR Waynesburg 3:36.64 3
Women 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Summer Hill JR California ( 5:00.00 5:14.00 1 10
2 Katherine Latimer SR Waynesburg 5:40.34 5:23.46 1 8 5:23.451
3 Julie Gerber JR Waynesburg 5:25.10 5:23.46 1 6 5:23.458
4 Ariel Young SO Ohio Christi 5:29.10 5:27.34 1 5
5 Elinore Loch JR Waynesburg 5:37.77 5:33.96 1 4
6 Emily Latimer SR Waynesburg 5:51.21 5:35.15 2 3
7 Alexis Gray FR Wittenberg 5:20.00 5:40.33 1 2
8 Aly Turrentine FR Ohio Christi 5:39.85 5:40.58 1 1
9 Katherine Burgess JR California ( 5:38.91 5:41.27 1
10 Kathryn Thompson FR Waynesburg 5:46.18 3
11 Taylor Clarkson FR Waynesburg 5:46.26 3
12 Emily Grabauskas JR Denison 5:40.00 5:47.95 1
13 Maura Glennon SO California ( 5:35.00 5:50.44 1
14 Maggie Briceland SO Washington a 5:53.10 5:55.14 2
15 Madison Thrasher SO California ( 5:30.00 5:59.49 1
16 Olivia Latimer SR Waynesburg 6:03.36 6:08.23 2
17 Isabelle Di'Tullio FR Mount Vernon 6:12.52 6:11.16 2
18 Natalie Kleier FR Thomas More 6:17.95 3
19 Sara Stewart FR Unattached 6:26.65 2
20 Emily Duke FR Bethany (W.V 6:32.28 3
21 Michele Neiser FR Thomas More 6:33.05 3
22 Lauren Simpson SR Bethany (W.V 6:35.49 3
23 Dominique Webber FR Thomas More 6:53.16 3
24 Sarah Steadman FR Waynesburg 7:44.42 7:23.63 2
25 Rebecca Paul FR Waynesburg 7:59.36 7:53.16 2
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Anna Fash SO Denison 11:00.00 11:08.80 10
2 Alyssa Bahel SO Denison 11:15.00 11:14.67 8
3 Teghan Simonton SO Waynesburg 11:22.03 11:15.96 6
4 Erin O'Connor FR Denison 11:15.00 11:21.55 5
5 Rachael Englund FR West Virgini 11:10.00 11:24.58 4
6 Rachel Pinto JR West Virgini 10:50.00 11:34.59 3
7 Malerie Yoder FR Waynesburg 11:40.99 2
8 Zoey Vilasuso JR West Virgini 11:15.00 11:45.12 1
9 Claire Barcelo SR Denison 12:15.00 12:00.51
10 Rebecca Facktor JR Transylvania 12:10.00 12:19.84
11 Elizabeth Trump FR Waynesburg 12:21.01
12 Rachel Fulks JR West Virgini 11:30.00 12:26.57
13 Cameron Wade JR Waynesburg 12:15.37 12:29.80
14 Marygrace Depp FR Washington a 12:52.59 12:56.86
15 Caroline Goldberg SO Denison 13:15.00 13:10.25
16 Kirsten Campbell SO West Virgini 13:30.00 13:32.72
17 Stephanie Johnson FR West Virgini 13:30.00 13:37.06
-- Alex Voelker FR Transylvania DNF
-- Rebekah Mullins JR Mount Vernon 11:41.40 DNF
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jordin Fender SR Transylvania 9.20 9.36 1 10
2 Lauren Cvechko SR West Virgini 9.35 9.41 1 8
3 Lauren Leaman FR West Virgini 9.60 9.64 1 6
4 Jordan Lynn SO West Virgini 9.60 9.66 1 5
5 Erica Jack JR West Virgini 9.70 9.83 1 4
6 Ashley Borsch JR Bethany (W.V 9.74 9.92 1 3
7 Bryn Tomczak FR Denison 10.09 10.02 2 2
8 Audrey Barber SO West Virgini 9.35 10.03 1 1
9 Olivia Stevens SR Wittenberg 9.90 10.24 2
10 Olivia Kee SO Transylvania 10.00 10.40 2
11 Faith Layman JR Ohio Christi 10.45 10.61 2
12 Amy Kirk FR Denison 10.56 10.67 2
13 Allyson Clements SR Thomas More 10.60 10.86 3
14 Katie Tice SO Washington a 10.60 10.96 2
15 Dakota Sicurella JR Thomas More 10.79 11.03 3
16 Zoe Jesse FR Transylvania 11.32 11.20 3
17 Rian Boelter FR Transylvania 11.14 11.27 3
18 Paxton Winston JR West Virgini 9.90 11.29 1
Women 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 West Virginia Wesleyan 'A' 1:50.00 1:52.58 10
1) Marlee Angelucci FR 2) Caylee Painter FR
3) Karissa Poe FR 4) Jordyn Bush FR
2 Washington and Jefferson 'A' 1:54.00 1:56.87 8
1) Lauren Williams-Wiles SO 2) Taylor Forsythe FR
3) Samantha Hemenger FR 4) Hannah Lacey FR
3 Mount Vernon Nazarene 'A' 2:04.85 2:01.70 6
1) Taran Carpenter SR 2) Tiffany Jackson FR
3) Tai Dawkins SO 4) Abby Ellis SO
-- Thomas More 'A' 1:50.18 DNF
1) Katrina Hlebiczki SR 2) Mackenzie Hester JR
3) Christina Cook JR 4) Ariana Bonds FR
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wittenberg 'A' 4:07.00 4:06.95 1 10
1) Katelyn McCohn FR 2) Tyra Barnes FR
3) Alexis Gray FR 4) Alaina Longshore SR
2 California (Pa.) 'A' 4:15.11 1 8
1) Summer Hill JR 2) Jaclyn Reinbold SO
3) Emilia Ricciuti SR 4) Alicia Collier FR
3 Thomas More 'A' 4:05.66 4:22.81 1 6
1) Katrina Hlebiczki SR 2) Kelsey Etherton JR
3) Mackenzie Hester JR 4) Christina Cook JR
4 West Virginia Wesleyan 'A' 4:15.00 4:23.82 1 5
1) Dava Jack JR 2) Erica Jack JR
3) Laura Blake JR 4) Cassidy McCullough JR
5 West Virginia Wesleyan 'B' 4:16.00 x4:30.03 1
1) Natalie Wiethe FR 2) Ashley Griffin FR
3) Lauren Leaman FR 4) Angie Nseliema FR
6 Denison 'A' 4:30.00 4:30.60 2 4
1) Ajai Brooks SO 2) Sydney Chandler FR
3) Bryn Tomczak FR 4) Bren'et Muldrow FR
7 West Virginia Wesleyan 'D' 4:25.00 x4:34.43 2
1) Emma Harrison JR 2) Lexi Beach SO
3) Laura Geldmaker FR 4) Rachael Englund FR
8 West Virginia Wesleyan 'C' 4:20.00 x4:37.20 2
1) Lauren Cvechko SR 2) Audrey Barber SO
3) Jordan Lynn SO 4) Paxton Winston JR
9 Transylvania 'A' 4:40.00 4:49.71 2 3
1) Savannah Hemmer JR 2) Olivia Kee SO
3) Jennai Mitchell FR 4) Ashley Dragan FR
Women Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ohio Christian 'A' 14:23.00 13:39.08 10
1) Aly Turrentine FR 2) Zarria Williams FR
3) Madigan Marshall FR 4) Ariel Young SO
2 Waynesburg 'B' 13:49.36 8
1) Emily Latimer SR 2) Cassidy Guiser SO
3) Elinore Loch JR 4) Olivia Latimer SR
3 Waynesburg 'C' x13:53.49
1) Julie Gerber JR 2) Kathryn Thompson FR
3) Mary Beth Cunningham FR 4) Katie Jones FR
4 Mount Vernon Nazarene 'A' 13:42.87 13:55.82 6
1) Bryanna Bolha SO 2) Alexis Kandel SO
3) Brooklyn Duewel FR 4) Rachel Gerber FR
5 Waynesburg 'A' x14:43.20
1) Katherine Latimer SR 2) Taylor Clarkson FR
3) Rhiana Bourguet FR 4) Makayla Stutzman FR
6 Thomas More 'A' 14:13.38 15:35.96 5
1) Dominique Webber FR 2) Michele Neiser FR
3) Jessica Riley FR 4) Natalie Kleier FR
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Hannah Hall JR Denison 1.57m 1.62m 5-03.75 10
2 Joy Price SR West Virgini 1.65m 1.57m 5-01.75 8
3 Brielle Coles SR West Virgini 1.50m 1.47m 4-09.75 6
4 Anja Beckmann FR West Virgini 1.55m J1.47m 4-09.75 5
5 Paxton Winston JR West Virgini 1.55m J1.47m 4-09.75 4
6 Rachel Whitehill SO Thomas More 1.43m 1.42m 4-07.75 3
7 Savannah Teter FR West Virgini 1.50m 1.37m 4-06.00 1
7 Alexandra Leasure FR Washington a 1.37m 4-06.00 1
7 Kaylyn Roose JR California ( 1.37m 4-06.00 1
10 Jessica Nix JR Denison 1.42m J1.37m 4-06.00
10 Julie Bush FR Washington a 1.32m J1.37m 4-06.00
-- Rian Boelter FR Transylvania 1.34m NH
-- Cayla Allen FR Ohio Christi NH
Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Gabrielle Draginoff FR Wittenberg 3.26m 3.20m 10-06.00 10
2 Caysie Irving SR West Virgini 3.25m J3.20m 10-06.00 8
3 Mim Stonecipher SO West Virgini 2.86m 2.90m 9-06.25 6
4 Mackenzie Mason SO Denison 2.66m 2.75m 9-00.25 5
5 Shelby Lewis SO Transylvania 2.80m 2.60m 8-06.25 4
6 Katelyn McCohn FR Wittenberg 2.51m J2.60m 8-06.25 3
7 Carmine Guynn FR West Virgini 3.05m 2.45m 8-00.50 2
8 Kassy Wagner FR West Virgini 3.05m J2.45m 8-00.50 1
9 Grace Montgomery JR West Virgini 2.43m 2.15m 7-00.50
Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lauren Cvechko SR West Virgini 5.19m 17-00.50 10
2 Ali Allen JR West Virgini 5.34m 5.15m 16-10.75 8
3 Lauren Williams-Wiles SO Washington a 5.01m 4.94m 16-02.50 6
4 Anja Beckmann FR West Virgini 4.80m 4.89m 16-00.50 5
5 Zarria Williams FR Ohio Christi 5.26m 4.85m 15-11.00 4
6 Zoei Kirk FR West Virgini 4.80m 4.61m 15-01.50 3
7 Anne Lee SR Denison 4.76m 4.54m 14-10.75 2
8 Megan Barton SR Thomas More 4.75m 4.51m 14-09.75 1
9 Caitlin Brooks SO Waynesburg 4.75m 4.35m 14-03.25
10 Jessica Nix JR Denison 4.59m 4.32m 14-02.25
11 Alexandra Leasure FR Washington a 4.57m 4.25m 13-11.50
12 Savannah Teter FR West Virgini 4.70m 4.21m 13-09.75
13 Courtney Huck FR Wittenberg 4.13m 13-06.75
14 Dakota Sicurella JR Thomas More 4.63m 4.10m 13-05.50
15 Taylor Forsythe FR Washington a 4.21m 4.09m 13-05.00
16 Rachel Whitehill SO Thomas More 4.54m 4.07m 13-04.25
17 Cassidy Guiser SO Waynesburg 4.05m 13-03.50
18 Rian Boelter FR Transylvania 3.93m 12-10.75
19 Julie Bush FR Washington a 3.69m 12-01.25
Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Kailah Holmes JR California ( 11.69m 11.11m 36-05.50 10
2 Jordan Lynn SO West Virgini 10.46m 10.49m 34-05.00 8
3 Anne Lee SR Denison 10.14m 10.36m 34-00.00 6
4 Megan Barton SR Thomas More 10.29m 9.83m 32-03.00 5
5 Alexandra Leasure FR Washington a 9.52m 9.51m 31-02.50 4
6 Taylor Forsythe FR Washington a 9.29m 30-05.75 3
7 Dakota Sicurella JR Thomas More 9.33m 9.23m 30-03.50 2
8 Samantha Hemenger FR Washington a 8.78m 28-09.75 1
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Arlesha Cospy JR Denison 12.13m 12.02m 39-05.25 10
2 Taylor Sanders SR Transylvania 11.20m 11.43m 37-06.00 8
3 Aiyana Kachmarek SO West Virgini 10.88m 10.96m 35-11.50 6
4 Lauren Cvechko SR West Virgini 12.48m 10.54m 34-07.00 5
5 Devon Dobbs SR Washington a 9.62m 10.11m 33-02.00 4
6 Ashley Dillon FR Mount Vernon 9.55m 10.04m 32-11.25 3
7 Patience Frazier SO Bethany (W.V 10.83m 10.03m 32-11.00 2
8 Kasinda King FR West Virgini 9.80m 32-02.00 1
9 Lauren Crimm SO West Virgini 9.50m 9.75m 32-00.00
10 Jordan Simpson FR Waynesburg 9.03m 9.28m 30-05.50
11 Jordan Cormier SO Mount Vernon 9.98m 8.68m 28-05.75
12 Ashley Hall FR Waynesburg 8.46m 8.66m 28-05.00
13 Anissa Dann JR Wittenberg 8.87m 8.37m 27-05.50
14 Markie Wippel FR Ohio Christi 8.28m 27-02.00
15 Carli Polczynski FR Waynesburg 8.46m 8.19m 26-10.50
16 Alissa Petrosoniak JR California ( 8.07m 26-05.75
17 Ashley Highfield FR Wittenberg 7.43m 8.00m 26-03.00
18 Stacey Ware FR Washington a 7.08m 7.79m 25-06.75
19 Kaitlynn Finley SR California ( 7.07m 23-02.50
20 Jessie Dodson FR Ohio Christi 8.10m 7.00m 22-11.75
21 Brittany Faust JR Waynesburg 8.07m 6.95m 22-09.75
22 Hannah Laug SO Ohio Christi 7.56m 6.47m 21-02.75
Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Arlesha Cospy JR Denison 14.71m 14.60m 47-11.00 10
2 Devon Dobbs SR Washington a 15.15m 13.89m 45-07.00 8
3 Anissa Dann JR Wittenberg 12.76m 12.67m 41-07.00 6
4 Taylor Sanders SR Transylvania 13.19m J12.67m 41-07.00 5
5 Markie Wippel FR Ohio Christi 8.33m 12.16m 39-10.75 4
6 Kasinda King FR West Virgini 11.77m 38-07.50 3
7 Patience Frazier SO Bethany (W.V 10.21m 10.88m 35-08.50 2
8 Jessie Dodson FR Ohio Christi 11.10m 10.51m 34-05.75 1
9 Lauren Crimm SO West Virgini 10.28m 33-08.75
10 Ashley Hall FR Waynesburg 8.33m 9.60m 31-06.00
11 Jordan Simpson FR Waynesburg 9.01m 29-06.75
12 Ashley Highfield FR Wittenberg 7.77m 8.70m 28-06.50
13 Aiyana Kachmarek SO West Virgini 7.38m 24-02.50
14 Stacey Ware FR Washington a 6.77m 7.37m 24-02.25
15 Hannah Laug SO Ohio Christi 9.05m 7.15m 23-05.50
16 Brittany Faust JR Waynesburg 7.67m 6.70m 21-11.75
Men 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jae'Len Means SO California ( 6.91 6.97 1 10
2 Samir Thomas FR California ( 7.16 7.06 2 8 7.057
3 Tavaris Anderson SR West Virgini 7.11 7.06 2 6 7.060
4 Carl Jones Jr. SO Mount Vernon 7.05 7.07 1 5
5 Cole Green SR Transylvania 7.00 7.09 1 4
6 Makai Lewis Unattached 7.16 7.17 2 3 7.163
7 Jaquez Wellington Unattached 7.17 6 2 7.167
8 Joseph Joe FR Mount Vernon 7.10 7.18 1 1
9 Jacob Ortiz JR West Virgini 7.11 7.22 1
10 Tyler Branton FR Wittenberg 7.10 7.23 1
11 Mark Minjock JR Waynesburg 7.13 7.24 2 7.234
12 Brandon Johnson FR Wittenberg 7.20 7.24 2 7.238
13 Corey Allen JR California ( 7.08 7.28 1
14 Kameron Seabrook FR Ohio Christi 7.09 7.29 1
15 Matt Entsminger SO Wittenberg 7.22 7.30 3
16 Etiosa Evbuomwan FR California ( 7.21 7.32 3
17 Byron Mayers SO Bethany (W.V 7.19 7.34 2
18 Chris Fick FR West Virgini 7.20 7.36 2
19 Brian Chandler Unattached 7.38 6
20 Jaquan Stuckey SR California ( 7.42 7.39 3
21 TJ Moore FR Thomas More 7.43 6
22 Jalen Fultz SO Wittenberg 7.13 7.46 2
23 Braxton Burton FR Transylvania 7.58 7.47 4
24 Isaac Andrews FR Denison 7.54 7.48 4
25 Kris Howard SR Thomas More 7.46 7.52 3 7.514
26 Keaton Snow FR Wittenberg 7.52 5 7.517
27 Alex Chin SO Denison 7.58 7.58 4 7.571
28 Malik Jackson SO Transylvania 7.20 7.58 3 7.575
29 Ed Maxwell JR Bethany (W.V 7.72 7.61 4
30 Davon Burgelin FR Wittenberg 7.25 7.62 3
31 Tomas Pyle JR Wittenberg 7.50 7.63 4
32 Darryl Keels JR Thomas More 7.49 7.65 3
33 Anthony Anderson FR Thomas More 7.66 5 7.654
34 Hunter Klein FR Bethany (W.V 7.66 5 7.657
35 Dajour Hull FR Bethany (W.V 7.77 6
36 Jamel Harris FR Bethany (W.V 7.78 5
37 Jacob Shipley FR Washington a 7.87 5
38 Brandon Tranum FR Bethany (W.V 7.92 6
39 Adam Bales FR Ohio Christi 8.78 8.17 5
40 Jared Hostetler SO Ohio Christi 7.96 8.99 4
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Joe Vedilago SR California ( 22.00 22.84 1 10
2 Tavaris Anderson SR West Virgini 22.90 22.93 2 8
3 Andre Butler SR Bethany (W.V 22.50 23.10 1 6
4 Tyler Branton FR Wittenberg 23.36 23.16 3 5
5 Francis Jajua SR California ( 22.00 23.17 1 4
6 Cole Green SR Transylvania 22.00 23.22 1 3
7 Samir Thomas FR California ( 22.10 23.26 1 2
8 Joseph Joe FR Mount Vernon 23.20 23.51 2 1 23.501
9 Nate Moore SR West Virgini 23.30 23.51 3 23.505
10 Jacob Ortiz JR West Virgini 22.90 23.52 2
11 Mark Minjock JR Waynesburg 22.68 23.54 2
12 Matt Entsminger SO Wittenberg 23.62 23.71 4
13 Andrew Boeres FR Wittenberg 23.50 23.72 4
14 Isaac Andrews FR Denison 23.99 23.75 5
15 Brian Chandler Unattached 23.50 23.81 3
16 Marcus O'Neal FR Wittenberg 23.89 23.83 5
17 Daniel Plaugher SR West Virgini 23.30 24.00 3
18 Niles Dailey SR West Virgini 23.30 24.28 2
19 Kris Howard SR Thomas More 23.40 24.35 3
20 Jack Ruddy FR Denison 24.85 24.38 6
21 Jalen Fultz SO Wittenberg 23.58 24.39 4 24.384
22 Nicolas Johnston SO Transylvania 24.00 24.39 5 24.389
23 Aaron Rutherford FR Wittenberg 24.00 24.42 5
24 TJ Moore FR Thomas More 24.43 7
25 Alex Chin SO Denison 24.62 24.46 6
26 Corey Allen JR California ( 22.60 24.66 1
27 Michael Trax FR Waynesburg 24.71 8
28 Ryan Jackson, Jr. SO Thomas More 24.73 7
29 Austin Gresser FR West Virgini 23.50 24.75 3
30 Hunter Palmer SO Waynesburg 24.78 24.77 6
31 Davon Burgelin FR Wittenberg 23.80 24.98 4
32 Mitchell Kendra JR Waynesburg 23.64 25.03 4
33 Tomas Pyle JR Wittenberg 24.11 25.05 5
34 Hunter Klein FR Bethany (W.V 25.10 7
35 Jamel Harris FR Bethany (W.V 25.33 8
36 Anthony Anderson FR Thomas More 25.52 7
37 James Steele SR Waynesburg 24.48 25.81 5
38 James Dixie FR Denison 25.50 25.84 6
39 Matthew Shinkle JR Waynesburg 25.04 25.91 6
40 Dajour Hull FR Bethany (W.V 26.02 8
41 Andrew James FR Thomas More 26.20 8
42 Church Humphreys JR Denison 26.52 8
43 Nathan Mccullough SO Transylvania 25.50 27.05 6
44 Joshua Olive SO Waynesburg 28.29 27.50 7
45 Nicolas Burgess FR Waynesburg 28.64 7
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Joe Vedilago SR California ( 49.00 50.45 1 10
2 Andre Butler SR Bethany (W.V 50.00 50.97 1 8
3 Francis Jajua SR California ( 49.90 52.14 1 6
4 Tyler Gittins SR Wittenberg 52.45 52.18 2 5
5 Cody Shutt SR Wittenberg 51.00 52.45 1 4
6 Aaron Morgan SR California ( 50.27 52.48 1 3
7 Ryan Hale SO Wittenberg 52.50 52.74 2 2
8 Dwight Nelson SO Washington a 53.00 53.30 3 1
9 Marshall Murray SO Bethany (W.V 54.00 53.97 3
10 Julian Gore FR California ( 53.24 54.18 3
11 Cole Vaughn FR West Virgini 52.50 54.57 2
12 Alexander Sheppard FR Wittenberg 53.16 54.72 3
13 Nicolas Johnston SO Transylvania 53.00 54.98 3
14 Jack Ruddy FR Denison 54.94 55.15 4
15 Corey Young FR Thomas More 55.16 7
16 Aaron Rutherford FR Wittenberg 54.20 55.25 4
17 De-Andre Steward SO Mount Vernon 57.52 55.34 5
18 Noah Nordquist FR Mount Vernon 55.53 6
19 Daryl Grays SO West Virgini 52.50 55.60 2
20 Brendan Schwendeman SO West Virgini 52.50 55.61 2
21 Kyle Farnbauch SO Wittenberg 54.68 55.81 4
22 Matthew Shinkle JR Waynesburg 55.31 56.13 4
23 Cameron Van Huss FR Thomas More 56.20 6
24 Braxton Burton FR Transylvania 58.48 56.85 5
25 Garrett Guthrie SO Waynesburg 56.34 57.34 5
26 Chris Lawson JR Thomas More 57.25 57.41 5
27 Zack Osburg FR Thomas More 57.64 6
28 Tim Aloi FR West Virgini 53.00 57.74 2
29 Nate Cumberworth SR Bethany (W.V 55.00 58.38 4
30 Adam Bales FR Ohio Christi 59.35 7
31 Garrin Bachinski FR Wittenberg 57.92 59.63 5
32 Ryan Brownfield FR Waynesburg 1:00.66 7
33 Mason Klopp FR Waynesburg 1:01.04 7
34 Colby Queen FR West Virgini 54.00 1:02.14 4
35 Jared Scott FR Waynesburg 1:04.45 7
36 R. Michael Cappelli FR Waynesburg 1:04.53 7
37 Kyle Sipe SR California ( 50.12 1:04.58 1
38 Joel Kuzminski SO Waynesburg 1:04.97 6
39 John Wells JR Mount Vernon 1:00.00 1:07.32 6
Men 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Harley Moyer SO Washington a 1:58.00 2:03.06 1 10
2 Craig Westfall SR West Virgini 2:01.00 2:03.67 1 8
3 Jake Sherer JR Mount Vernon 2:00.00 2:04.38 1 6
4 Isaiah Robinson JR West Virgini 2:01.00 2:04.85 1 5
5 Christopher Loos SO Thomas More 2:02.31 2:05.24 1 4
6 Zach Munn JR Denison 2:03.00 2:06.16 1 3
7 Sam Church FR Ohio Christi 2:08.25 3 2
8 Charles Samuel SO Wittenberg 2:03.00 2:08.38 1 1
9 Kyle Benecke SO Ohio Christi 2:03.00 2:09.31 2
10 Noah Menuez SO Mount Vernon 2:09.00 2:10.76 2
11 Ben Gibbs SO Denison 2:08.00 2:11.17 2
12 Garrett Wilkins SO West Virgini 2:03.00 2:11.52 2
13 Drake Lohnes SR Denison 2:08.00 2:11.96 2
14 Justin Simmons SR Waynesburg 2:12.56 2:12.14 3
15 Devon Alt FR West Virgini 2:03.00 2:12.48 1
16 Dan Sharp FR Mount Vernon 2:11.99 2:12.94 2
17 Alex Bramer SR Thomas More 2:09.35 2:13.05 2
18 Angel Paredes FR Ohio Christi 2:11.00 2:15.57 2
19 Kenneth Connelly FR Denison 2:08.00 2:15.61 2
20 Noah Nordquist FR Mount Vernon 2:19.31 2:15.66 3
21 James Hubbard SO Mount Vernon 2:10.00 2:15.81 2
22 Chris Wilburn FR West Virgini 2:16.00 2:20.84 3
23 Colin Meehan SO Washington a 2:15.00 2:20.97 3
24 Eric Brownfield JR Waynesburg 2:13.43 2:21.07 3
25 Charlie Jordan FR Transylvania 2:05.00 2:24.43 2
26 Jordan Hancock FR Transylvania 2:12.00 2:26.22 3
27 Patrick Hager SO Waynesburg 2:16.45 2:34.11 3
Men 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Niall Clancey SO Denison 4:35.36 4:38.54 1 10
2 Zachery Cove SR Denison 4:35.00 4:39.82 1 8
3 Benjamin Foster FR Denison 4:40.00 4:41.26 1 6
4 Charles Rodeheffer SO Wittenberg 4:41.99 4:41.43 1 5
5 Kyle Benecke SO Ohio Christi 4:33.87 4:41.44 1 4
6 Canaan Gardner FR Ohio Christi 4:44.54 4:43.82 1 3
7 Neftali Jimenez SR California ( 4:45.00 4:49.84 1 2
8 Kenneth Mayes SO Wittenberg 4:35.00 4:50.11 1 1
9 Hayden Mink FR Ohio Christi 4:50.09 4:51.40 2
10 Michael Campbell SO Thomas More 4:49.53 4:51.46 2
11 Simon Taylor JR Mount Vernon 4:55.00 4:51.75 2
12 Ross Klocke SO Thomas More 4:51.78 3
13 Oscar Ramirez FR Thomas More 4:52.24 3
14 Jersson Pachar JR Wittenberg 4:44.81 4:53.97 1
15 Brandon West JR Thomas More 4:50.21 4:54.47 2
16 Dylan Newton SO Ohio Christi 4:49.58 4:57.07 2
17 Josh Hannon FR Thomas More 4:57.59 3
18 Cody Nail SR Waynesburg 4:51.99 4:58.18 2
19 Ronny Smith SO Thomas More 4:58.62 5:00.52 2
20 Sam Church FR Ohio Christi 4:46.64 5:01.83 1
21 Colin Meehan SO Washington a 5:00.00 5:02.50 2
22 Jon Osman SR Wittenberg 4:45.00 5:02.98 1
23 Lucas Liriano JR Bethany (W.V 5:00.00 5:03.10 2
24 Andrew Kingan SO Waynesburg 5:03.78 3
25 Angel Paredes FR Ohio Christi 5:09.49 5:05.58 3
26 Jacob Pryor SO Waynesburg 5:06.35 3
27 Bradford Arledge SO Wittenberg 4:50.00 5:08.87 2
28 Jordan Hancock FR Transylvania 5:00.00 5:12.61 2
29 Justin Lewis FR Waynesburg 5:12.88 3
30 Austin Dotson FR Mount Vernon 5:17.86 5:17.11 3
31 John Sadar FR Bethany (W.V 5:39.58 3
Men 3000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Brennan Crawford SO Mount Vernon 9:13.69 9:13.40 1 10
2 Austin Hayes FR West Virgini 9:15.00 9:21.26 1 8
3 Darian Pacula JR Mount Vernon 9:22.45 9:28.36 1 6
4 Jack Marchetti SO Denison 9:45.76 9:33.32 1 5
5 Ross Klocke SO Thomas More 9:33.78 2 4
6 Patrick Dunn SR Denison 9:20.00 9:34.68 1 3
7 Ian Frailey FR West Virgini 9:15.00 9:37.06 1 2
8 Clayton Watters FR Denison 9:15.00 9:39.63 1 1
9 Grant McCarthy FR Washington a 9:20.00 9:54.71 1
10 Ryan Seibert SO Denison 9:55.00 9:57.65 2
11 Christopher Au Unattached 9:30.00 9:58.19 1
12 Rhys Fitschen-Brown FR Denison 10:15.00 9:58.28 2
13 Michael Campbell SO Thomas More 9:39.14 9:58.56 1
14 Hayden Mink FR Ohio Christi 9:59.82 2
15 Jeremy Bloomfield JR Denison 9:45.00 10:00.26 1
16 Joel Kuzminski SO Waynesburg 10:01.62 10:01.20 2
17 Yuya Aruga JR West Virgini 9:40.00 10:01.23 1
18 Dylan Newton SO Ohio Christi 9:45.54 10:13.68 1
19 Mason Klopp FR Waynesburg 10:19.65 2
20 Lucas Liriano JR Bethany (W.V 10:22.53 10:28.32 2
21 Stone Bellomy SR West Virgini 9:45.00 10:29.59 1
22 R. Michael Cappelli FR Waynesburg 10:29.84 2
23 Adam Romano SO West Virgini 9:55.00 10:36.47 2
24 Jared Scott FR Waynesburg 10:37.68 2
25 Austin Jarrell SO West Virgini 9:45.00 10:44.25 1
26 Matthew McKenzie SO Mount Vernon 11:36.33 12:23.91 2
-- Shane Burkhart SO Washington a 9:20.00 DNF 1
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Daniel Plaugher SR West Virgini 8.30 8.31 1 10
2 Niles Dailey SR West Virgini 8.30 8.36 1 8 8.352
3 Nate Moore SR West Virgini 8.30 8.36 1 6 8.355
4 Marcus O'Neal FR Wittenberg 8.79 8.80 2 5
5 Tyler Gittins SR Wittenberg 8.85 8.83 2 4 8.822
6 Zach Hans JR Thomas More 8.75 8.83 1 3 8.827
7 Kyle Farnbauch SO Wittenberg 8.74 8.91 1 2
8 Connor Whitaker FR Mount Vernon 8.87 8.96 2 1 8.958
9 Dwight Nelson SO Washington a 8.93 8.96 3 8.959
10 Ed Maxwell JR Bethany (W.V 9.00 9.00 3 8.993
11 Andrew Boeres FR Wittenberg 8.82 9.00 2 8.998
12 Ryan Jackson, Jr. SO Thomas More 9.05 4 9.042
13 Austin Gresser FR West Virgini 8.75 9.05 1 9.046
14 Neil Scherich JR West Virgini 8.60 9.06 1
15 Andrew James FR Thomas More 9.14 4
16 Isaac Reed SO Denison 8.91 9.20 2
17 Garrin Bachinski FR Wittenberg 9.29 9.22 3
18 Nathan Parker FR Mount Vernon 9.10 9.26 3
19 Julian Gore FR California ( 8.91 9.27 2
20 Matthew Shinkle JR Waynesburg 9.47 9.35 4
21 Ben Stewart FR West Virgini 9.30 11.38 3
Men 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mount Vernon Nazarene 'A' 1:33.15 1:35.88 10
1) Carl Jones Jr. SO 2) Joseph Joe FR
3) Connor Whitaker FR 4) Nathan Parker FR
2 Thomas More 'A' 1:37.04 1:36.23 8
1) Kris Howard SR 2) Zach Hans JR
3) TJ Moore FR 4) Corey Young FR
3 Thomas More 'B' x1:42.46
1) Ryan Jackson, Jr. SO 2) Andrew James FR
3) Ryan Everidge FR 4) Jordan Nare FR
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wittenberg 'A' 3:26.00 3:34.19 1 10
1) Tyler Gittins SR 2) Ryan Hale SO
3) Alexander Sheppard FR 4) Cody Shutt SR
2 Bethany (W.V.) 'A' 3:30.00 3:36.44 1 8
1) Marshall Murray SO 2) Nate Cumberworth SR
3) Ed Maxwell JR 4) Andre Butler SR
3 Thomas More 'A' 3:28.67 3:37.38 1 6
1) Zach Hans JR 2) Cameron Van Huss FR
3) Corey Young FR 4) Christopher Loos SO
4 West Virginia Wesleyan 'A' 3:28.00 3:38.23 1 5
1) Daryl Grays SO 2) Craig Westfall SR
3) Jacob Ortiz JR 4) Brendan Schwendeman SO
5 Denison 'A' 3:40.00 3:44.23 2 4
1) Isaac Andrews FR 2) Jack Ruddy FR
3) Ben Gibbs SO 4) Kenneth Connelly FR
6 Mount Vernon Nazarene 'A' 3:44.86 3:44.54 2 3
1) Connor Whitaker FR 2) Nathan Parker FR
3) Dan Sharp FR 4) Simon Taylor JR
7 West Virginia Wesleyan 'B' 3:34.00 x3:46.08 1
1) Tim Aloi FR 2) Colby Queen FR
3) Cole Vaughn FR 4) Chris Wilburn FR
8 Thomas More 'B' 3:45.00 x3:49.98 2
1) Alex Bramer SR 2) Chris Lawson JR
3) Zack Osburg FR 4) Jordan Nare FR
9 Wittenberg 'B' 3:40.00 x3:53.28 2
1) Bradford Arledge SO 2) Jersson Pachar JR
3) Charles Samuel SO 4) Marcus O'Neal FR
Men Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Denison 'A' 11:00.00 11:09.52 10
1) Niall Clancey SO 2) Zach Munn JR
3) Zachery Cove SR 4)
2 Ohio Christian 'A' 11:36.60 11:15.62 8
1) Hayden Mink FR 2) Kameron Seabrook FR
3) Sam Church FR 4) Kyle Benecke SO
3 Mount Vernon Nazarene 'A' 11:15.94 11:28.89 6
1) Nick Sharpes JR 2) Jake Sherer JR
3) De-Andre Steward SO 4) Noah Menuez SO
4 Thomas More 'A' 11:23.05 11:42.84 5
1) Josh Hannon FR 2) Brandon West JR
3) Ronny Smith SO 4) Oscar Ramirez FR
5 Waynesburg 'A' 11:35.98 12:28.16 4
1) Cody Nail SR 2) Garrett Guthrie SO
3) Patrick Hager SO 4) Justin Lewis FR
6 Waynesburg 'B' x12:40.46
1) Jacob Pryor SO 2) Ryan Brownfield FR
3) Justin Simmons SR 4) Eric Brownfield JR
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Aaron Morgan SR California ( 1.89m 1.98m 6-06.00 10
2 Logan Winkler SO Thomas More 1.94m 1.88m 6-02.00 7
2 Sam Nordquist JR Mount Vernon 1.88m 1.88m 6-02.00 7
4 Drew Campbell FR Wittenberg 1.86m 1.83m 6-00.00 5
5 Adam Fox FR West Virgini 1.80m 1.73m 5-08.00 4
-- Tayvone Morton SO Wittenberg 1.88m NH
-- Anthony Anderson FR Thomas More NH
Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Mitchell Kendra JR Waynesburg 4.30m 4.32m 14-02.00 10
2 Jardyan Mitchem FR Wittenberg 3.85m 4.25m 13-11.25 8
3 Hunter Lemasters SR West Virgini 4.30m J4.25m 13-11.25 6
4 Adam Fox FR West Virgini 3.90m 4.10m 13-05.25 5
5 Keaton Snow FR Wittenberg 3.70m 3.80m 12-05.50 4
6 Alex Owens SR Wittenberg 4.11m J3.80m 12-05.50 3
7 Trevor Schoenman FR Denison 3.65m 11-11.75 2
8 Alexander Workman FR Mount Vernon J3.65m 11-11.75 1
9 Eli Paris SR West Virgini 3.96m J3.65m 11-11.75
10 Austin Miller FR Mount Vernon 3.35m 3.50m 11-05.75
11 Joshua Olive SO Waynesburg 3.55m 3.35m 10-11.75
12 RJ Whitehill FR Thomas More J3.35m 10-11.75
13 Ryan Everidge FR Thomas More J3.35m 10-11.75
14 Church Humphreys JR Denison 3.36m 3.20m 10-06.00
-- Nick Rummel JR Mount Vernon 3.68m NH
-- Nicolas Burgess FR Waynesburg NH
-- Nichloas Molina SO West Virgini 4.31m NH
Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Tavaris Anderson SR West Virgini 6.90m 6.64m 21-09.50 10
2 Sam Nordquist JR Mount Vernon 6.59m 6.50m 21-04.00 8
3 Logan Winkler SO Thomas More 6.57m 6.41m 21-00.50 6
4 Neil Scherich JR West Virgini 6.00m 6.21m 20-04.50 5
5 Michael Trax FR Waynesburg 6.11m J6.21m 20-04.50 4
6 Tyler Branton FR Wittenberg 6.40m J6.21m 20-04.50 3
7 Wesley Lewis SR Thomas More 6.46m 6.05m 19-10.25 2
8 Jacob Coplin FR Denison 6.15m J6.05m 19-10.25 1
9 Chris Fick FR West Virgini 6.80m 6.00m 19-08.25
10 David Carter SO Denison 6.33m 5.93m 19-05.50
11 Hunter Palmer SO Waynesburg 6.32m 5.81m 19-00.75
12 James Steele SR Waynesburg 6.15m 5.80m 19-00.50
13 Jacob Shipley FR Washington a 6.23m 5.79m 19-00.00
14 Jaquan Stuckey SR California ( 7.19m 5.78m 18-11.75
15 Stew German JR Mount Vernon 6.63m 5.75m 18-10.50
16 Church Humphreys JR Denison 6.02m 5.73m 18-09.75
17 Malik Jackson SO Transylvania 5.96m J5.73m 18-09.75
18 Etiosa Evbuomwan FR California ( 5.86m 5.67m 18-07.25
19 James Dixie FR Denison 5.65m 18-06.50
20 Brandon Tranum FR Bethany (W.V 5.64m 18-06.00
21 Drew Campbell FR Wittenberg 5.97m 5.63m 18-05.75
22 Nathan Mccullough SO Transylvania 5.61m 5.61m 18-05.00
23 Connor Whitaker FR Mount Vernon 5.43m 17-09.75
24 David Kelley FR Thomas More 5.36m 17-07.00
25 Andrew Mull FR Wittenberg 5.05m 4.96m 16-03.25
26 Drake Lohnes SR Denison 5.19m 4.95m 16-03.00
-- Alan Crise SR West Virgini 6.10m FOUL
Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 David Carter SO Denison 13.60m 13.46m 44-02.00 10
2 Wesley Lewis SR Thomas More 12.86m 12.89m 42-03.50 8
3 Nathan Mccullough SO Transylvania 12.30m 12.67m 41-07.00 6
4 Malik Jackson SO Transylvania 12.93m 12.41m 40-08.75 5
5 Jacob Shipley FR Washington a 12.24m 40-02.00 4
6 Logan Winkler SO Thomas More 12.67m 12.12m 39-09.25 3
7 James Steele SR Waynesburg 12.42m 11.96m 39-03.00 2
8 Michael Trax FR Waynesburg 12.16m 11.76m 38-07.00 1
9 David Kelley FR Thomas More 11.59m 38-00.25
10 Church Humphreys JR Denison 11.61m 11.49m 37-08.50
-- Andrew Mull FR Wittenberg 10.70m FOUL
-- Adam Fox FR West Virgini 12.10m FOUL
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Dylan Rippeto JR West Virgini 14.43m 14.18m 46-06.25 10
2 Jarrod Webb SO Washington a 14.45m 13.98m 45-10.50 8
3 Nicholas Moorhead SR West Virgini 15.59m 13.86m 45-05.75 6
4 Mitchell Soviak SO Mount Vernon 14.71m 13.72m 45-00.25 5
5 Bryce Stricker FR Denison 13.18m 13.14m 43-01.50 4
6 Alex Eye FR West Virgini 12.00m 12.96m 42-06.25 3
7 Brandon Vantine SR Waynesburg 13.86m 12.62m 41-05.00 2
8 D'Anthony Dorsey SO Wittenberg 13.08m 12.61m 41-04.50 1
9 Jacob Steinmetz FR Thomas More 12.39m 40-07.75
10 Andrew Schwab FR Waynesburg 11.39m 12.05m 39-06.50
11 Jared Hostetler SO Ohio Christi 12.19m 11.99m 39-04.00
12 Blake Feldner SO Waynesburg 12.13m 11.90m 39-00.50
13 Dalton Kittle JR West Virgini 11.98m 11.87m 38-11.50
14 Michael Hanna SO Transylvania 10.49m 11.41m 37-05.25
15 Jonathan Hager SR Waynesburg 12.46m 11.40m 37-05.00
16 Matt Dunn SO Bethany (W.V 11.38m 11.10m 36-05.00
17 Mychal Cooper JR Bethany (W.V 10.84m 10.93m 35-10.50
18 Gerald Koza SO California ( 12.08m J10.93m 35-10.50
19 Jonathan Seay FR Wittenberg 10.67m 35-00.25
20 Todd Lewis SO Thomas More 10.58m 34-08.50
21 Bradley Easterling JR Transylvania 10.50m 10.40m 34-01.50
22 Austin McManus FR Denison 9.98m 10.39m 34-01.25
23 Kyle Wheat FR Wittenberg 10.19m 33-05.25
24 Jordan Ernst FR Wittenberg 10.17m 33-04.50
25 Brant Hyre FR West Virgini 9.10m 10.08m 33-01.00
26 Kyle Sipe SR California ( 9.74m 31-11.50
27 Gunner Eaton FR Transylvania 9.65m 31-08.00
28 Clay Waidelich FR Wittenberg 9.67m 9.16m 30-00.75
29 Drake Lohnes SR Denison 8.87m 8.98m 29-05.50
30 Ryan Osborne FR Washington a 9.58m 8.89m 29-02.00
31 Thomas Lancaster FR West Virgini 9.10m 8.55m 28-00.75
32 Simon Yount FR Transylvania 7.96m 7.19m 23-07.25
-- Isaac Johnson SR West Virgini 14.59m FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 D'Anthony Dorsey SO Wittenberg 13.87m 15.38m 50-05.50 10
2 Bryce Stricker FR Denison 12.09m 13.25m 43-05.75 8
3 Isaac Johnson SR West Virgini 13.00m 13.23m 43-05.00 6
4 Brandon Vantine SR Waynesburg 12.25m 13.03m 42-09.00 5
5 Dalton Kittle JR West Virgini 12.94m 42-05.50 4
6 Blake Feldner SO Waynesburg 11.72m 12.62m 41-05.00 3
7 Jonathan Hager SR Waynesburg 12.52m 12.59m 41-03.75 2
8 Jarrod Webb SO Washington a 13.14m 12.58m 41-03.25 1
9 Bradley Easterling JR Transylvania 10.00m 11.76m 38-07.00
10 Jared Hostetler SO Ohio Christi 11.94m 11.67m 38-03.50
11 Dylan Rippeto JR West Virgini 11.34m 37-02.50
12 Mychal Cooper JR Bethany (W.V 8.44m 10.68m 35-00.50
13 Simon Yount FR Transylvania 9.79m 10.63m 34-10.50
14 Ryan Osborne FR Washington a 10.07m 10.53m 34-06.75
15 Matt Dunn SO Bethany (W.V 10.81m 10.44m 34-03.00
16 Gerald Koza SO California ( 11.53m 10.30m 33-09.50
17 Michael Hanna SO Transylvania 10.21m 33-06.00
18 Alex Moss JR West Virgini 9.85m 32-03.75
19 Austin McManus FR Denison 8.32m 9.62m 31-06.75
20 Clay Waidelich FR Wittenberg 8.92m 29-03.25
21 Gunner Eaton FR Transylvania 8.90m 29-02.50
22 Andrew Schwab FR Waynesburg 8.33m 27-04.00
Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) West Virginia Wesleyan 166.50 2) Denison 93
3) California (Pa.) 81 4) Wittenberg 48
5) Washington and Jefferson 45 6) Waynesburg 39
7) Transylvania 35 8) Ohio Christian 33.50
9) Thomas More 33 10) Mount Vernon Nazarene 15
11) Bethany (W.V.) 7
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) West Virginia Wesleyan 125 2) Wittenberg 78
3) Denison 75 4) Mount Vernon Nazarene 70
5) California (Pa.) 65 6) Thomas More 56
7) Waynesburg 33 8) Washington and Jefferson 24
9) Bethany (W.V.) 22 10) Transylvania 18
11) Ohio Christian 17
Like·Comment·Share·E-mail·4683 views
History for Denison Indoor Lid-Lifter
Show 1 more
|